Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вчитель однієї із гімназій Великомижиріцької сільської ради, який наразі є військовослужбовцем, звернувся до суду з позовом, вказуючи, що наказом директора гімназії йому було припинено виплату середнього заробітку на період проходження ним військової служби у звʼязку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року № 2352-ІХ та внесенням змін до ч. 3 ст. 119 КЗпП України. Такий наказ позивач Л. вважав протиправним, оскільки, ч.2 ст.57 ЗУ "Про освіту" передбачено гарантії держави педагогічним та науково-педагогічним працівникам, які передбачають, зокрема, що у разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за такими працівниками зберігається попередній середній заробіток.
Рішенням Корецького районного суду Рівненської області позов мобілізованого освітянина Л. задоволено, оскаржуваний наказ скасовано та зобов’язано відповідача провести нарахування та виплату позивачу невиплаченої заробітної плати.
Відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП України в редакції, яка діяла до 19 липня 2022 року, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Разом з тим, 19 липня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ (далі Закон) яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема, ч. 3 ст. 119 КЗпП України викладена в наступній редакції: за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Разом з тим, позивач Л. займає посаду вчителя фізичної культури в гімназії.
Відповідно до ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту», у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності. Змін до зазначеної норми Закону України «Про освіту» внесено не було.
Зважаючи на те, що позивач на момент припинення виплати йому середнього заробітку і до теперішнього часу займає посаду вчителя фізичної культури, на нього поширюється дія Закону України «Про освіту», який є спеціальним законом, а тому, саме вказаний закон підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Таким чином, з урахуванням ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту», суд дійшов висновку, про те, що дії відповідачів щодо припинення нараховувати і виплачувати середнього мобілізованому вчителю Л. з 19 липня 2022 року є протиправними.